Zdrowie i Uroda

Chrapanie a bezdech senny.

Choć zwykłe chrapanie nie wydaje się czymś niepokojącym, może być ono spowodowane przez zespół bezdechu sennego. Przypadłość ta ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie, a nieleczona – może znacznie zwiększać ryzyko pojawienia się cukrzycy, udaru lub nawet zawału serca! Jak rozpoznać, czym „zwykłe” chrapanie różni się od chrapania powiązanego z bezdechem sennym?

Bezdech senny – jak rozpoznać?

Zwykłe chrapanie zdarza się od czasu do czasu każdemu, a jego przyczyną jest niedrożność dróg oddechowych, wywołana przez skrzywienie przegrody nosowej, polipy, opuchnięcie ścian dróg oddechowych na skutek infekcji lub alergii, a także niezdrowy tryb życia – otyłość lub nadużywanie alkoholu i papierosów. Jeśli chrapanie jest normalne – czyli nie są z nim związane inne niekomfortowe zjawiska, nie jest powiązane z bezdechem sennym. O nim można mówić dopiero wtedy, gdy chrapaniu towarzyszą takie rzeczy jak obfite pocenie, przerywany sen, konieczność oddawania moczu w nocy, a także nagłe wybudzenia ze snu, często połączone z uczuciem braku powietrza. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy organizm wykryje zatrzymanie oddechu podczas snu, ośrodek kontroli w mózgu powoduje wybudzenie celem zaczerpnięcia powietrza i wznowienia oddychania, po czym następuje zaśnięcie. Te cykle powtarzają się podczas snu – w ciągu jednej nocy nawet kilkaset razy!
Niespokojny sen w nocy ma wpływ na kondycję w ciągu dnia i osoba, która często budzi się w nocy, za dnia jest podrażniona, cierpi na bóle głowy, ma problemy z koncentracją oraz czuje się sennie. Jest to niekomfortowe dla każdego człowieka, a jeśli wykonuje się odpowiedzialną pracę – na przykład transport ludzi – może być tragiczne w skutkach!
Aby sprawdzić, czy cierpi się na bezdech senny, można zastosować skalę samooceny Epworth – jest pierwszy etapem diagnostyki ryzyka występowania zaburzeń oddychania w czasie. Jednak jeśli ma się podejrzenia, najlepiej skierować z nimi do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien zalecić odpowiednią terapię.

Jak leczyć chrapanie w nowoczesny sposób?

W zależności od nasilenia objawów choroby, pacjenci kwalifikowani są do różnych metod leczenia. Na przykład osoby z obturacyjnym bezdechem podczas snu mające nadwagę lub otyłość, powinny otrzymać zalecenie redukcji masy ciała, a także zwiększenia aktywności fizycznej. Inne sposoby terapii to rzucenie palenia, unikanie przyjmowania środków nasennych oraz spożywania alkoholu przed snem, leczenie przewlekłego nieżytu błony śluzowej górnych dróg oddechowych (w tym o podłożu alergicznym), a także operacje bariatryczne. Terapia może zająć dłuższy czas, można jednak skutecznie ją wspomóc i przyśpieszyć dzięki stosowaniu specjalnych urządzeń – aparatów CPAC.
Terapia za pomocą CPAP wymaga noszenia maski, która jest podłączona za pomocą rurki do urządzenia dozującego powietrze pod ciśnieniem, co usztywnia w sposób pneumatyczny drogi oddechowe. Umożliwia dzięki temu swobodne oddychanie, co całkowicie eliminuje chrapanie. Aparaty CPAP mogą być stosowane w domu, dzięki czemu każdy może skutecznie leczyć się we własnej, prywatnej przestrzeni. Do zakupu takiego urządzenia zachęca fakt, że NFZ refunduje osobom ubezpieczonym nawet 90% kosztu zakupu!

Aparaty CPAP, które skutecznie wspomagają leczenie chrapania.

Wśród licznych modeli aparatów CPAP kilka zwraca szczególną uwagę swoimi nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi:

  • AirCurve10 VAuto – aparat do terapii ciśnieniem dwupoziomowym (różne ciśnienia powietrza przy wdechu i wydechu). Dzięki zaawansowanym opcjom kompensacji przecieku wokół maski (VSync), ustawienia czasu wdechu i wydechu (TiControl) i płynnego przejścia od regulacji wdechu do regulacji wydechu, można precyzyjnie dostosować parametry dostarczanego powietrza i zoptymalizować komfort oddychania. Tryb VAuto łączy wspomaganie oddechu powietrzem o stałym ciśnieniu (do 10 cm H2O) z działaniem algorytmu AutoSet, który wykrywa ograniczenia przepływu powietrza, chrapanie i obturacyjny bezdech senny, nieprzerwanie dostosowując ciśnienie podstawowe. Utrzymuje drożność dróg oddechowych, dopasowując się naturalnie do oddechu pacjenta. Aparat posiada wbudowany moduł łączności bezprzewodowej i zintegrowany nawilżacz HumidAir.
  • AirSense10 AutoSet – aparat ze zintegrowanym nawilżaczem i wbudowanym modułem łączności bezprzewodowej, posiadający funkcję AutoSet Response, która oferuje większy komfort pacjentom z nietolerancją wysokiego ciśnienia, zapewniając łagodną i płynną regulację ciśnienia. Wyposażony w duży, prosty w obsłudze, kolorowy ekran z nowym intuicyjnym menu, które znacznie przyspiesza ustawianie aparatu.

Jeśli organizm pacjenta nie akceptuje terapii ze stałym dodatnim ciśnieniem powietrza w drogach oddechowych, wówczas można skorzystać z innych urządzeń, jak na przykład:

Lumis 100 – jest to aparat do terapii ciśnieniem dwupoziomowym. Dostarcza dwa poziomy ciśnienia – inne dla wdechu i dla wydechu. Dzięki zaawansowanym opcjom kompensacji przecieku wokół maski (VSync), ustawienia czasu wdechu i wydechu (TiControl) i płynnego przejścia od regulacji wdechu do regulacji wydechu można precyzyjnie dostosować parametry dostarczanego ciśnienia i zoptymalizować komfort oddychania. 5 poziomów płynnego przejścia od regulacji wdechu do regulacji wydechu i odwrotnie umożliwia wysoką precyzję wspomagania oddechu.

We wszystkich przypadkach nowoczesna technologia pomaga w skutecznym leczeniu chrapania, eliminując równocześnie zespół bezdechu sennego, co w znaczący sposób przekłada się na komfort wypoczynku oraz samopoczucia osoby poddanej terapii!

Dowiedz się więcej: http://zdrowysen.info/sposob-na-chrapanie