Pozostałe

Nowoczesne biuro – jak powinno wyglądać?

Przeszklone ściany, surowy design, elektroniczne gadżety i open space – z takim obrazem najczęściej kojarzy się nowoczesne biuro. Wystrój to jednak nie wszystko. Nowoczesność powinna przejawiać się przede wszystkim w sposobie optymalizacji biurowych kosztów i takiej aranżacji przestrzeni, która będzie podnosić wydajność pracowników. Sprawdź zatem, jak urządzić nowoczesne, a jednocześnie przyjazne biuro.

 

Nowoczesność coraz częściej jest łączona z ideą smart living, czyli wykorzystywaniem innowacyjnych rozwiązań w celu zapewnienia wygody i oszczędności czasu oraz środków. Warto pamiętać o tym również podczas aranżowania biura. Nowoczesne środowisko pracy powinno bowiem zapewniać wygodę, pobudzać kreatywność oraz… gwarantować możliwość relaksu.

Przestrzeń do odpoczynku – w służbie wydajności

Kuchnia z ekspresem do kawy i z dużym stołem, pokój do gry w piłkarzyki lub salka z konsolą Playstation – w nowoczesnym biurze musi znaleźć się miejsce, w którym pracownicy na chwilę oderwą się od swoich obowiązków. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2014 roku przez Graugrem Group, najwyższą produktywność pracownicy osiągają, skupiając się na zadaniu przez 52 minuty, a następnie odpoczywając przez 17 minut. Stworzenie przestrzeni do relaksu pomoże im więc zregenerować siły i zniwelować napięcie, co pozytywnie wpłynie na efektywność i jakość pracy. Co więcej – tzw. chillout room sprzyja również integracji pracowników, którzy w przyjaznym otoczeniu mogą porozmawiać na bardziej prywatne tematy.

Collaboration area, czyli przestrzeń kreatywna

W nowoczesnym biurze powinny znaleźć się zarówno strefy do pracy w pełnym skupieniu (wyciszone i zapewniające prywatność), jak i miejsca pracy wspólnej. Collaboration area to niekoniecznie pokój z biurkami czy osławiony open space – lepiej w tym przypadku sprawdzi się pomieszczenie z jednym stołem i ustawionymi wokół niego fotelami lub sala z wygodnymi pufami. Istotne elementy stanowi tablica z markerami lub rzutnik.

 

Collaboration area to miejsce, w którym mogą się odbywać kreatywne „burze mózgów” lub spotkania projektowe, podczas których kilka osób pracuje nad określonym zagadnieniem. Taka konstrukcja przestrzeni została wymuszona przez zmianę specyfiki pracy – coraz więcej zadań wykonują zespoły, a nie jednostki.

Biuro nowoczesne – biuro ekologiczne

Ekologia staje się coraz istotniejszą kwestią w procesie zarządzania biurem. Wiele firm – również ze względu na troskę o swój wizerunek – wdraża w biurach rozwiązania proekologiczne, takie jak:

 

  • segregowanie odpadów,
  • wymiana sprzętu i oświetlenia na urządzenia energooszczędne,
  • parking dla rowerów,
  • dystrybutory wody filtrowanej zamiast dostaw wody butelkowanej.

Na ostatni punkt szczególną uwagę zwracają eksperci z firmy Eden.pl, którzy w badaniu Water Expert prześledzili decyzje dotyczące zamówień wody do biur. Okazuje się, że firmy coraz chętniej korzystają z dystrybutorów wody filtrowanej Eden, a w połowie przypadków motywują to m.in. troską o środowisko.

Optymalizacja kosztów a nowoczesność

Nowoczesność przejawia się także w racjonalnym gospodarowaniu zasobami firmy. Jest to związane z wyborem dostawców oferujących najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny, negocjowaniem rabatów, oszczędnością w wykorzystywaniu takich zasobów jak papier do drukarki, a nawet… z leasingiem ekspresu do kawy. Okazuje się bowiem, że nawet tak niepozorne działania mogą przynosić wymierne korzyści. W przypadku dzierżawy ekspresu do kawy przedsiębiorca nie inwestuje w zakup sprzętu całego kapitału, a dodatkowo – ma możliwość odliczania podatku VAT, naliczanego do comiesięcznych opłat za leasing.