Dom i wnętrze

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Pierwsze płytki ceramiczne pojawiły się w Europie już w XI wieku. Początkowo stosowano je do wykańczania pieców grzewczych. Były wpierw wklęsłe, a dopiero wiek XV przyniósł światu płaskie kafle płytkowe. Najbardziej dekoracyjne okazy ozdabiano motywami z Nowego i Starego Testamentu, scenami z polowań czy kunsztowną ornamentyką roślinną. Z biegiem lat wyroby ceramiczne stawały się coraz bardziej fantazyjne i wytrzymałe Współczesny rynek płytek jest bardzo rozbudowany, a klienci mogą wybierać w szerokiej ofercie, np. firmy Krzemień. Dzisiejsze płytki są połyskujące, matowe, a czasem kuszą modnym efektem 3D.

Połysk

Płytki z efektem połysku są bardzo popularne. Ich delikatne refleksy sprawiają, że przestrzeń prezentuje się lekko i wydaje się być większa niż jest w rzeczywistości. Połysk szczególnie chętnie wykorzystują właściciele małych łazienek. Takie rozwiązanie jest uwielbiane również przez osoby, których łazienki są mało doświetlone. Wybierając błyszczące płytki należy jednak zrezygnować ze skomplikowanych motywów florystycznych czy ekstrawaganckich ozdobników. Zdecydowanie lepiej jest postawić na czyste formy i wyważoną paletę barw.

Mat

Podczas, gdy płytki z połyskiem optycznie powiększają wnętrze i wprowadzają do nich światło, to modele matowe są kwintesencją nowoczesności. Płytki matowe są nie tylko idealne do łazienki, ale też doskonale sprawdzają się w innych wnętrzach – w kuchni, jadalni, salonie czy nawet sypialni. Utrzymane w subtelnej kolorystyce stwarzają przytulną aranżację. Jedyne o czym trzeba pamiętać to fakt, iż matowe płytki lepiej będą prezentować się w przestronnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Wersja 3D

Można powiedzieć, że efekt 3D jest hitem współczesnych czasów. Nic więc dziwnego, że pojawia się on również na ścianach. Dzięki zastosowaniu płytek w wersji trójwymiarowej łazienka nabiera głębi i wydaje się wizualnie większa. Nabiera również intrygującego oblicza i niepowtarzalnego charakteru. Decydując się na modele płytek 3D warto również pamiętać o odpowiednim oświetleniu.