Dom i wnętrze

Jakie żelazko kupić? Żelazko parowe kontra systemowe

Żelazko stanowi jeden z podstawowych sprzętów małego AGD. Dobrej jakości urządzenie musi szybko się rozgrzewać, efektywnie prasować zagniecenia na wszelkiego rodzaju tkaninach, a także być wyposażone w odporną na zarysowania stopę. Zanim jednak spośród oferty sklepu Sferis wybierzemy żelazko o konkretnej mocy, wyposażone w dodatkowe funkcje i określony rodzaj stopy, warto zastanowić się nad tym, który typ urządzenia będzie dla nas odpowiedniejszy – żelazko parowe czy systemowe?

Żelazko parowe – dla małych rodzin i niewielkich ilości ubrań do wyprasowania

Żelazko parowe jest raczej lekkie, a dzięki temu łatwe do prowadzenia. Poza standardowym prasowaniem daje możliwość użycia pary wodnej. Za jej sprawą zwilżone włókna materiału szybko rozluźniają się, przez co można w bardzo łatwy sposób je rozprostować. Funkcja ta jest niezwykle przydatna w przypadku prasowania bardzo sztywnych, mocno zgniecionych tkanin. Stąd ważną kwestią jest uzupełnianie wody w specjalnym zbiorniku o pojemności około 300 mililitrów umieszczonym w korpusie żelazka. Decydują się na żelazko parowe warto pokusić się o urządzenie dodatkowo wyposażone w funkcję samooczyszczania. Dzięki niej nie będziemy musieli samodzielnie odkamieniać urządzenia.

Żelazko systemowe – dla dużych rodzin i sporej ilości rzeczy do wyprasowania

Dostępne na www.sferis.pl żelazko systemowe z zewnętrzną wytwornicą pary to doskonałe rozwiązanie w domach, które zamieszkuje wiele osób – dziadkowie, rodzice, dzieci, przez co regularnie gromadzą się niemałe stosy ubrań do wyprasowania. Jest to bowiem zdecydowanie efektywniejszy typ żelazka. Urządzenie posiada zbiornik na wodę o pojemności około 1 litra, w którym wytwarzana jest para i kolejno przekazywana specjalnym przewodem do żelazka. Tym sposobem możliwie jest bezustanne prasowanie z ciągłym użyciem pary oraz bez konieczności dolewania wody mniej więcej przez 2 godziny. Ponadto żelazka systemowe wytwarzają parę na stałym, bardzo wysokim poziomie, a także są lżejsze aniżeli, żelazka parowe. Wobec tego pozwalają na szybkie i skuteczne prasowanie nawet najbardziej pogniecionych tkanin. A jako, że para dociera do kilku warstw materiału można dokładnie wyprasować nawet dużą, złożoną pościel. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że prócz miejsca na żelazko musisz znaleźć przestrzeń na przechowywanie dużego zbiornika.